Ciało ludzkie podlega cyklowi 24-godzinnej doby. Rytm ten reguluje prawie wszystkie funkcje biologiczne i behawioralne. Latem, wraz ze zmianą czasu, upałami i wydłużeniem dni, nasze ciało dostosowuje się, aby być w fazie z porą roku.
Informacje co to jest chronobiologia?
Nie zdając sobie z tego sprawy, nasze działania podporządkowane są wewnętrznym zegarom. Zegar ten pracuje w rytmie 24-godzinnym. Rytm ten synchronizuje m.in. zmiany temperatury, produkcję hormonów, a także inne parametry, takie jak czujność czy zapamiętywanie.
Chronobiologia zajmuje się badaniem tych rytmów i skutków ich zakłócenia. To właśnie dzięki temu rytmowi okołodobowemu zasypiamy pod koniec dnia, spowalniamy oddech w nocy.
Każdy z naszych narządów ma swój własny zegar wewnętrzny, dlatego konieczna jest ciągła ponowna synchronizacja. Zajmuje się tym zegar mózgu, a synchronizacja jego zegara odbywa się zasadniczo dzięki światłu.
Letnia chronobiologia.
W lecie kilka czynników zmienia sposób funkcjonowania naszego organizmu. Dni są dłuższe, upał nas przytłacza, trudniej nam zasnąć, zmniejszają się nasze potrzeby żywieniowe, dłużej świeci na nas słońce… Ale nasz organizm dostosowuje się do pory roku, aby zapewnić nam jak najlepsze funkcjonowanie.
Rola światła.
Również w tym przypadku zjawisko działa poza naszą świadomością. Światło jest w rzeczywistości potężnym synchronizatorem, który na stałe dostosowuje nasz wewnętrzny zegar do 24-godzinnego rytmu okołodobowego. Nasze oczy są jedynymi organami, które „znają czas”. W ten sposób melatonina (hormon snu) jest blokowana przez światło dzienne, podczas gdy noc ją uwalnia. Oznacza to, że światło promuje czuwanie, a brak światła prowadzi do snu. Oznacza to, że latem łatwiej i dłużej nie śpimy niż zimą.
Jeśli masz problemy z zasypianiem, kładź się do łóżka o tej samej porze każdego wieczoru. Celem jest przyzwyczajenie organizmu do zarządzania czasem snu, tak aby hormon kortykotropowy (hormon, który pozwala organizmowi obudzić się samemu, gdy spało się wystarczająco dużo) mógł wyzwolić organizm do przebudzenia.
Dostosowanie diety.
Upały prowadzą do utraty apetytu. Ważne jest jednak, aby zachować dobrą dietę nawet w czasie upałów. Przy letniej chronobiologii należy szukać pokarmów, które wspierają nawodnienie i rekompensują utratę minerałów spowodowaną poceniem się. Podobnie, powinniśmy unikać pokarmów, które przeciążają układ trawienny i powodują, że organizm, który i tak jest już bardzo obciążony, zużywa dużo energii.
Cytryna i grejpfrut, owoce cytrusowe bez cukru, łagodzą uczucie pragnienia. Pomidory doskonale nadają się do sałatek i są pełne minerałów i mikroelementów.
Ryby mogą być spożywane do dwóch razy w tygodniu. Bogate w kwasy omega 3, jest łatwiejsze do strawienia niż mięso.
Jeden biały jogurt jest równoważny szklance wody! Nawilża, zapewnia odrobinę świeżości i wspomaga trawienie. Można go nawet stosować na oparzenia słoneczne!
Lepiej spać.
Lato to czas na aperitif: tu zimne piwo, tam jakiś drink. Jednak alkohol nie ułatwia zasypiania. Pij tylko jeden kieliszek alkoholu w ciągu dnia i nawadniaj się świeżą wodą lub wodą smakową o niskiej zawartości cukru.
W miarę jak dni stają się coraz dłuższe, może Cię kusić, by zjeść obiad później. Ponownie, może to zakłócić sen. Słowo chronobiologia zawiera w sobie „chronos” – czas – co oznacza, że należy przestrzegać przerw między posiłkami lub między kolacją a snem. Im mniej czasu upływa między kolacją a snem, tym większe ryzyko wystąpienia zaburzeń trawienia i zgagi. Idealną porą na kolację jest czas między 18:30 a 19:30.