Jedno z najciekawszych miejsc na świecie – Rezerwat Pand Wielkich w Syczuanie.

Rezerwat Pandy Wielkiej w Syczuanie i jego historia

Panda wielka zamieszkiwała kiedyś Chiny i Wietnam a też Birmy. Przez wiele stuleci jej środowisko zaczęło się stopniowo kurczyć, wpłynęło na to między innymi rozwój cywilizacji. Polowania, a też krytyczny stan w XX wieku, w którym zostało ograniczone miejsce populacji przez rozwój przemysłu. Tak samo, jak przez niewłaściwy, a zarazem brak ochrony tych pand przez rząd. W celu przetrwania pand wielkich zostało zastosowane sztuczne zapładnianie. Zostało wykorzystane do tego celu nasienie, które już wcześniej zostało ono zamrożone. Na przełomie lat XX i XXI wieku zostały otwarte rezerwaty Pand Wielkich w prowincji Syczuan.

Najważniejsze informacje dotyczące rezerwatów

Na terenie całej prowincji Syczuan zostało zbudowanych aż 7 rezerwatów, a też 9 parków krajobrazowych. 30% wszystkich pand na świecie, właśnie żyje w owych rezerwatów. Obiekty te można zwiedzić. Planując taką wizytę, warto pamiętać, że pandy, jednak przesypiają, większość dnia zdarzają, się przypadki podczas rannego karmienia. Pandy właśnie wtedy są najbardziej aktywne. Ten fakt uwzględnić trzeba pod wycieczkę na całym rezerwacje. Warto też pamiętać i wiedzieć, że wśród tych obszarów o łącznej powierzchni ponad 9000 km. Żyją nie tylko pandy, ale i wiele innych zagrożonych, jak i tych rzadkich gatunków. Do najrzadszych tam pand należy panda czerwona irbis śnieżny, jak i mglista.

Ciekawostki związane z tym miejscem

Rezerwaty Pand Wielkich w prowincji Syczuan posiadają też różnorodne ciekawostki związane właśnie z tym miejscem. A jakie są to ciekawostki? Są to ciekawostki takie jak:

  • Pandy są bardzo chronione, że nawet nie sprzedaje się ich do zoo spoza ich kraju. Można, jedynie wydzierżawić ową pandę na okres 10 lat a coroczna opłata wynosi, aż 1 milion dolarów.
  • Niektórzy ekolodzy wskazują, że tak szeroko zakrojone wysiłki w kierunku rozmnażania pand uważają za mijanie się z celem.

Podsumowanie

Jest to miejsce najbardziej chętne do odwiedzania przez turystów lubiących naturę, a zarazem, którzy lubią oglądać zwierzęta na wolności. Osoby, interesujące się rozwojem, jak i zachowaniem pand czy innych gatunków. Wyprawa taka wymaga dużej wiedzy i zainteresowania. Warto, też zapoznać się z innymi miejscami, które warto tam odwiedzić. Rezerwaty Pand Wielkich w Syczuanie są dla osób, które lubią naturę i zwierzęta, a w szczególności pandy, które prawie zawsze śpią. Można jednak zauważyć też ich zachowania. Dlatego też jest to polecane miejsce przez turystów.