Niezwykłe wody termalne w Polsce

Niezwykłe wody termalne w Polsce

Jeśli chcesz zrobić coś ciekawego w Polsce, musisz spróbować kąpielisk termalnych. W kraju znajduje się ich około 30 – to więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie!

Wykorzystanie wód termalnych do celów leczniczych rozpoczęło się w czasach upadającego Rzymu.

Nazwa “balneo terapia” została nadana zabiegom przez Rzymian. W średniowieczu w całej Europie powstawały ośrodki kąpielowe. W Polsce o zaletach kąpieli w wodach termalnych wiedzieli już turyści ze Skandynawii i innych krajów, szczególnie w Tczewie i Jastrzębiu-Zdroju. W Polsce znajduje się największa w Europie ilość źródeł termalnych – w pięciu tysiącach miejscowości znajduje się ponad trzy tysiące odwiertów o temperaturze od 8 do 50 stopni (C). Właściwości lecznicze takich wód wykorzystywane są od czasów starożytnych. Ich lecznicze działanie było powodem, dla którego często przybywali tu królowie, książęta i wybitni ludzie. W dawnych czasach kąpielami w wodach termalnych leczono tylko dolegliwości zdrowotne, obecnie wykorzystuje się je również do leczenia problemów kosmetycznych (zmarszczki, trądzik), zaburzeń psychicznych (napady lęku), chorób reumatycznych, nadciśnienia i innych.

Relaks w basenach termalnych nie jest tylko dla turystów.

To polska tradycja. Jeśli brakuje Ci czasu i masz kilka dni urlopu, godzina drogi z Warszawy zaprowadzi Cię na Bielany – do miejsca, gdzie kończy się woda termalna z 14 różnych źródeł. Tutaj, w oczyszczonej postaci, ma ona znaczenie także dla tych, którzy nie mają ochoty jej pić: jest główną atrakcją basenu znajdującego się w części zdrojowej parku miejskiego.

Temperatura wody: zaleca się kąpiel w temperaturze pomiędzy 35-39 stopni Celsjusza w celu rozluźnienia mięśni i leczenia niektórych chorób. Cennym dodatkiem do basenu jest woda morska, która została wzbogacona o sole i minerały przez ruchy pływowe. Woda w tych basenach jest nieco bardziej gęsta niż woda morska w otwartym morzu, co sprawia, że kąpiel jest łatwiejsza i bardziej korzystna. Podczas wizyty pomoże Państwu przeszkolony personel.