Wielokulturowe, przyjazne Sarajewo – poznaj perełkę Bośni i Hercegowiny!

Namacalna historia, zachwycające krajobrazy i styk kultury wschodu i zachodu, takie atrakcje funduje Sarajewo! Mimo swej krwawej historii jest miejscem niezwykle przyjaznym i intrygującym. Spotkamy się tu z dużą gościnnością, niezwykłymi pozostałościami historycznymi oraz sztuką nowoczesną. Bałkańska stolica Bośni i Hercegowiny, dynamicznie się rozwija, oferuje swoim mieszkańcom i turystom liczne wydarzenia kultura lne i należy do najbardziej tolerancyjnych miast świata. Z pewnością zatem istnieje wiele powodów, by odwiedzić Sarajewo co warto zobaczyć w tym wyjątkowym mieście?

Największe atrakcje Sarajewa – tego nie możesz przegapić!

Podróżując po Bałkanach, warto zrobić przystanek w Sarajewie, by posmakować doskonałej kuchni i poobcować z wielokulturowością. Przy okazji można liczyć na wiele intrygujących atrakcji. O to, to które zdecydowanie warto zobaczyć:

  • Punkt widokowy z Twierdzy Žuta Tabija – na początek miejsce, z którego możesz spojrzeć na panoramę miasta z góry. Widok jest naprawdę zachwycający. To zdecydowanie miejsce historyczne i symboliczne. Wzniesienie nie jest wysokie, a spacer na jego szczyt jest niezwykle przyjemny.
  • Ażurowa studnia Sebilj stanowi najbardziej rozpoznawalny zabytek Sarajewa, dlatego trzeba osobiście ją zobaczyć. Studnia jest wykonana z drewna, w stylu osmańskim i jest chętnie podziwiana przez każdego turystę. Można bezpiecznie napić się z niej wody.
  • Główny bazar miejski Baščaršija – położony jest na starówce i zbudowany na planie okręgu, a jego centralnym punkt stanowi wspomniana już studnia Sebilj. To bardzo popularne miejsce w Sarajewie, gdzie można zakupić pamiątki oraz różnego rodzaju rękodzieła, a także posmakować tamtejszych przysmaków.
  • Symbol jedności Wschodu i Zachodu Vijećnica – jest nim zabytkowy, neoromański ratuszu. Prezentuję ciekawą architekturę. Zachwyca od zewnątrz, ale warto zwiedzić również jego bogato zdobione wnętrze.
  • Pierwszy meczet w Sarajewie Careva džamija – ten urzekający obiekt stanowi jedna z pierwszych muzułmańskich świątyń w Bośni i Hercegowinie. Jego historia sięga XV wieku. Tuż obok meczetu mieści się niewielki cmentarz, gdzie spoczęli zasłużeni mieszkańcy miasta.
  • Latinska ćuprija, czyli most Łaciński – ten osmański most na rzece Miljacka, jest miejscem niezwykle symbolicznym. Uznaje się, że to właśnie tam rozpoczęła się I wojna światowa — w 1914 roku. Każdy, kto interesuje się historia i dziejami Europy na pewno powinien go odwiedzić.

Sarajewo to miasto, które pamięta wiele tragicznych wydarzeń. Doskonale przybliża historie, ale tez świetnie się rozwija. To zdecydowanie ciekawe miejsce, w którym nie sposób się nudzić.