Kiedy najlepiej wybrać się z dzieckiem w góry?

Czy zabranie dzieci w góry to dobry pomysł? Czy maluch podoła pieszym górskim wędrówkom? Wszystko zależy od tego czy potrafimy zarazić dziecko miłością go gór. Jeśli lubimy piesze wędrówki, to wspólne realizowanie pasji, jest najlepszym sposobem budowania relacji na linii rodzic-dziecko. Jak sprawić, by dziecko pokochało lub polubiło góry, tak jak rodzice?

Wielu miłośników gór podkreśla, że do gór trzeba dorosnąć. W jaki sposób zmotywować dzieci do wędrówki i w jaki sposób zrobić tak aby sprawiała im ona przyjemność?

Zaraź dziecko miłością do gór

Aby nie zniechęcić dziecka do górskich wędrówek, lepiej zacząć od krótkich wycieczek, dostosowanych do możliwości dziecka. Bez względu na to, czy dziecko ma kilka miesięcy i wędruje z nami w nosidle turystycznym, czy ma kilka lat, na początek najlepsze będę około dwugodzinne wędrówki. Nasza pociecha musi przekonać się czym są gór. Najważniejsze, by dziecko miało odpowiednie skojarzenia, by następną wycieczkę w górę przyjęła z radością. Planując wycieczkę z dzieckiem, należy wybierać takie trasy, które nie tylko są malownicze. Maluchy nie docenią pięknych widoków, gdyż po prostu do nich nie dorosły. Warto, by na trasie znajdowały się dodatkowe atrakcje, takie jak: kopalnie, schroniska czy ciekawe formacje skał. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic i wizja schroniska, w którym można spotkać kotki lub psy na pewno doda sił na ciężkim podejściu.

Trasy wędrówki powinniśmy wydłużać stopniowo, ale dostosowując poziom trudności do umiejętności malucha. Dziecko siedzące w nosidle ma ograniczoną wytrzymałość i po jakimś czasie potrzebuje rozprostować nóżki. Dlatego wydłużając trasę, musimy pamiętać o postojach. Warto zaplanować chociażby piknik, który będzie miłą rozrywką w trasie wędrówki.

Chcąc zarazić dziecko miłością do gór, warto włączyć malucha w planowanie wyprawy górskiej. Pokażmy dziecku mapę i opowiedzmy o miejscach, które chcemy zobaczyć. Dzieci są zafascynowane mapami i z chęcią stworzą własną mapę, a chodzenie według własnych wskazówek sprawia wiele frajdy. Pozwólmy dziecku wziąć ze sobą małą zabawkę, przytulankę, dla której nasz maluch będzie górskim przewodnikiem. Dzięki temu poczuje się ważne i docenione.

Wyruszając na szlak pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu. Ubierzmy odpowiednio dziecko i zabierzmy dla niego dodatkowe ubrania na przebranie. Nakrycie głowy jest bardzo ważne, podobnie jak kurtka przeciwdeszczowa czy ciepła bluza. Pamiętajmy także o zabraniu jedzenia, które dziecko na pewno lubi i zje z apetytem, dbajmy o to, aby maluch regularnie pił wodę.