Jak i ile trzeba zaoszczędzić na wakacyjną wyprawę?

Raz do roku zdarza się wyczekiwany przez każdego człowieka okres, czyli urlop. Dzieci w szkoła -ch mają wakacje, a rodzice w pracy mogą wziąć tydzień lub dwa tygodnie wolnego. Warto ten czas zaplanować i dobrze wykorzystać, aby odpocząć, a przy okazji poznawać nowe miejsca. Jednak każda taka wyprawa wiąże się z niemałymi wydatkami, dlatego najlepiej zacząć oszczędzać na wakacje już kilka miesięcy wcześniej.

Ile kosztują wczasy?

Koszt podróży zależy od mnóstwa czynników. Są to między innymi:

  • liczba podróżujących osób,
  • miejsce noclegowe,
  • środek transportu,
  • długość trasy,
  • atrakcje na miejscu,

Zakładając, że na urlop wybiera się rodzina z dwójką dzieci należy wziąć pod uwagę nocleg dla wszystkich, a także wyżywienie. Tydzień nad morzem dla takiej rodziny to wydatek około trzech tysięcy złotych za nocleg z podstawowym cateringiem. Jeśli turyści mieszkają na południu Polski, to koszt przejazdu nad morze autem wyniesie co najmniej kilkaset złotych. Biorąc na urlop dzieci trzeba liczyć się z tym, że będą chciały skorzystać z różnego rodzaju atrakcji np. wesołego miasteczka, albo Aquaparku. To zwiększa koszty podróży o kolejne dwieście do pięciuset złotych. W związku z tym rodzina musi odłożyć przynajmniej pięć tysięcy złotych na wspólne wakacje.

Jak zaoszczędzić na podróż latem?

Jeśli całą rodziną postanowicie oszczędzać pieniądze na wspólne podróżowanie latem, to z pewnością osiągniecie sukces i zbierzecie odpowiednią kwotę. Rodzice mogą przeznaczać co miesiąc część wypłaty do wspólnej, wakacyjnej skarbonki. Natomiast dzieci, aby również uczestniczyć w zbiórce powinny dorzucać choć kilka złotych ze swojego kieszonkowego. Czasami wystarczy odmówić sobie kilka razy słodyczy czy słonych przekąsek, a pieniądze będzie można wrzucić do skarbonki na wspólny cel i szybciej go osiągnąć. Dzięki temu młode pokolenie uczy się tego jak powinno wyglądać oszczędzanie w praktyce.

Podróżowanie singli.

Udając się na wakacje samemu można wybrać zdecydowanie tańsze opcje, niż podróżując z całą rodziną. Singiel nie musi wynajmować wieloosobowego pokoju, bo wystarczy mu na przykład jedno łóżko w hostelu. Wyżywienie można zorganizować na własną rękę kupując suchy prowiant, a obiady jedząc w mlecznych barach, gdzie jest zdecydowanie taniej niż w restauracjach czy hotelach. Transport może być zupełnie bez kosztowy, kiedy zdecydujemy się na podróż autostopem. To wielka przygoda, a jednocześnie świetny sposób, aby zredukować wydatki podczas wycieczki. Zaoszczędzone pieniądze warto wydać na bilety wstępu do zamków, muzeów czy innych, ciekawych atrakcji. Zwiedzanie takich miejsc pozwala na odkrywanie nieznanych faktów historycznych i poszerzanie swoich horyzontów myślowych.

Wcale nie trzeba mieć bardzo dużych funduszy, aby podróżować. Natomiast w przypadku rodzin z dziećmi, gdzie koszty wakacyjnych eskapad są większe warto już na początku roku pomyśleć o odkładaniu określonej sumy, aby latem odpocząć i pokazać dzieciom nowe zakątki w Polsce lub za granicą.