Z czego wykonana jest płyta HDF?

Czy płyta HDF jest w stanie zastąpić lite drewno? Drewno jest postrzegane jako ten najbardziej silny i wytrzymały materiał, za to płyta MDF jest raczej słaba i tania. Aczkolwiek drewno nie zawsze jest najlepszym wyborem, zwłaszcza jeśli mamy do wyboru płytę HDF, której jest znacznie bliżej do litego drewna niż płycie MDF.

Lite drewno składa się tylko z drewna, za to drewno konstrukcyjne jest mieszanką prawdziwego drewna, fornirów, włókien, żywicy i klejów, co ma swoje plusy i minusy. Lite drewno jest imponująco mocne i wytrzymałe, idealnie przyda się, jeśli chcemy kupić coś, co będzie trwać przez dziesięciolecia. Każdy jego rodzaj ma zupełnie różne poziomy wytrzymałości – i o tym też trzeba pamiętać. Na przykład, dąb jest znacznie mocniejszy i będzie dłużej nam służyć niż na przykład cedr.

Poza tym lite drewno jest niezrównanie piękne. Zawdzięcza to swoim pięknym usłojeniom, które znacznie uatrakcyjniają wygląd mebli i tym samym całej aranżacji. Jeśli estetyka i styl są dla nas ważnym priorytetem, lite drewno będzie znakomitym wyborem. Czerwony dąb na przykład jest mocniejszy niż biały dąb, za to biały dąb jest znacznie częściej używany, ponieważ dużo lepiej się prezentuje w każdym wnętrzu.

Płyta HDF natomiast to skrót oznaczający rodzaj drewna konstrukcyjnego. Pełna nazwa to z angielskiego High -Density Fiberboard. Płyta HDF składa się z dosyć cienkich paneli wykonanych z włókien drzewnych, połączonych żywicą i woskiem. Płyta HDF jest często uważana za lepszą niż sklejka, ponieważ jest gęstsza, mocniejsza i bardziej wytrzymała niż sklejka.

Płyta HDF jest produkowana dokładnie jak MDF, ale przez wzgląd na znacznie wyższą gęstość, płyta HDF jest niezwykle podobna do drewna pod względem wytrzymałości i trwałości. Materiał użyty w płycie HDF nie wypacza się ani nie pęka. Płyta HDF, podobnie jak drewno, rozszerza się i kurczy przy jakichkolwiek zmianach temperatury czy wilgotności.

Płyta HDF ma jednak jeszcze jedną wielką zaletę – w przeciwieństwie do drewna, nie wypacza się. Jest to możliwe dlatego, że płyta HDF dzięki swojej strukturze porusza się jako całość. Nawet przy ekstremalnych zmianach wilgotności i temperatury, nie trzeba się martwić o jakiekolwiek uszkodzenia drzwi szafy.