Pieniny słyną z pięknych gór z które są niezwykle widokowe, tworzą się tam romantyczne i mroczne mgliste doliny, widać z nich Tatry. Nie są to zbyt wysokie szczyty, jednak, dodają wrażeń, bo skaliste rejony zmuszają do wspinaczki, a są również i takie momenty gdzie idąc spacerkiem odpoczniesz wśród rzadko spotykanej przyrody.
Pieniny – krótka historia
Najwyższy szczyt w Pieninach to Wysoka, tylko że góra ta jest reprezentantem Małych Pienin, zaś Trzy Korony, równie popularny szczyt i jeden z wyższych, zalicza się do Pienin Właściwych. Te dwa szczyty są zdecydowanie najchętniej odwiedzane wśród fanów turystyki pieszej po górach w tamtym rejonie. No i najwyższe po stronie polskiej…
Wielu turystów jednak myli informacje o wysokości szczytów, uważając Trzy Korony za najwyższy. Góra ta jest częściej i chętniej odwiedzana bo jest ciekawsza wizualnie i jeśli chodzi o trasę i podejście.
Jednak to Wysoka wynosi 1050 m n.p.m., a Trzy Korony liczą sobie 982 m n.p.m., ale jeśli by polemizować to każda z tych gór jest najwyższa “w swoim rejonie”.
Na Wysoką dojdziesz z dwóch szlaków ze wsi Jaworek: zielonego i żółtego, zmieniającego się później w niebieski, na Trzy Korony jest większy wybór, bo między innymi dotrzesz tam ze Szczawnicy, Krościenka, Czorsztyna. Kiedy idziesz na Wysoką to spotkają cię różne atrakcje takie jak Wąwóz Homole, Rezerwat Biała Woda, Schronisko pod Durbaszką, możesz również skręcić i wyjść na inne szczyty po drodze, nieco niższe. Trzy Korony zachwycą cię pięcioma turniami skalistymi z których słyną, a są to: najwyższa Okrąglica licząca sobie 982 m, z dostępną płatną platformą widokową, a także niższe – Płaska, Nad Ogródki, Pańska Skała, Niżnia Okrąglica.
Obie góry mają swój urok i trasy cię zachwycą, dlatego warto wybrać się i zdobyć te dwa szczyty, by zrobić pamiątkowe zdjęcia i nasycić się cudownymi widokami, których nie zapomnisz na długo.
Jak widać w Pieninach nie ma jednego najwyższego szczytu, a jest kilka najważniejszych, z których zdecydowanie trzeba przywieźć pamiątkową pieczątkę.