Bonjour monsieur!

Parlez-vous français?

Jeśli rozumiesz, co oznacza powyższe zdanie, to dobrze dla Ciebie. Zapewne dobrze jest Ci znany smak łamanej bagietki, croissanta czy też wspaniałego wina. Zasmakowałeś we Francji, nic w tym dziwnego, wszakże kraj ten wpada w gusta wielu ludzi światłych i celebrytów. Francja to miejsce wykwintne, wyrafinowane. Jest ona domem rodzinnym znanych aktorów, każdemu kojarzy się z czymś innym, ale nie ma chyba na świecie nikogo o zdrowych zmysłach, komu nie smakowałyby słynne francuskie wina.

Eiffel i jego wieża!

Zwiedzanie Francji to coś, co każdy w swoim życiu powinien zrobić przynajmniej raz. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś ku temu okazji, nie zastanawiaj się zbędnie – na pewno znajdziesz tam coś dla siebie. Jak powszechnie wiadomo, jedną z najbardziej osławionych francuskich atrakcji jest popularna wieża Eiffela – jest to najwyższa budowla w Paryżu, a w momencie powstawania, była to najwyższa budowla na świecie. Zaprojektował ją Gustave Eiffel, francuski inżynier, konstruktor mostów i wiaduktów. Została zbudowana specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku jako swego rodzaju pomnik upamiętniający setną roczincę rewolucji francuskiej, a także demonstracja poziomu wiedzy inżynierskiej i możliwości technicznych epoki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że – jeśli trzymano by się pierwotnych założeń – wieża zostałaby rozebrana dwadzieścia lat po jej zbudowaniu! Na szczęście, przytomny Eiffel zawetował tą ideę i założył na wieży laboratorium meteorologiczne i aerodynamiczne. Gdyby nie jego sprzeciw, doszłoby do nieodżałowanej straty, a jedna z najbardziej monumentalnych francuskich budowli byłaby możliwa do podziwiania jedynie na kartach podręczników i czasopism. Dziękujemy, panie Eiffel! Jako ciekawostkę, warto wspomnieć fakt, że do wejścia na wieżę konieczne jest pokonanie 1665 stopni (nie ma co martwić się na zapas, dla osób którym zdrowie lub kondycja nie pozwalają na taki wysiłek, umieszczono również windę), wieżę odmalowuje się co siedem lat i zużywa się na tą okoliczność każdorazowo sześćdziesiąt ton farby. Jeśli zmęczysz się wędrówką, na wieży, na wysokości 125 metrów znajdują się restauracje.

Winny, czy nie winny?

Jeśli lubujesz się w winach, rozważ wizytę w Bordeaux – stolicy regionu Nowa Akwitania, w departamencie Żyronda. Miasto przede wszystkim znane jest z tego, że od VIII wieku wytwarzane są tu światowej sławy wina. Nawet trzeci prezydent stanów zjednoczonych Ameryki – Thomas Jefferson – zaszczycił swą obecnością jedną z lokalnych winnic w 1787 roku, a pokłosiem tejże wizyty była jego wielka miłość, którą mocno zapałał do regionu oraz jego win. Należy wspomnieć, że Większość wina produkowane w tym mieście jest czerwona, a region produkuje od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu milionów win rocznie. Robi wrażenie, nieprawdaż?

Żeby nie było, Bordeaux nie jest warte uwagi jedynie przez wzgląd na swoje wina. Często zapomina się o tym, że było to pierwsze miasto we Francji, które utworzyło ośrodek badawczy, znajduje się w nim również aż dwadzieścia szkół wyższych.

W Bordeaux można odwiedzić: Place de la Bourse, słynna katedra, Grand Théâtre de Bordeaux a także wiele innych ciekawych miejsc. Jak widać, jest co zwiedzać i czego próbować (z miasta tego pochodzą również pyszne ciasteczka – Cannelés, koniecznie skosztuj ich podczas wizyty!).

Skoro tyle już wiesz, nie pozwól Francji i jej urokom czekać na siebie w nieskończoność!