Jezioro Rusałka – najciekawiej zagospodarowane turystycznie jezioro w Poznaniu.

Jezioro Rusałka wyróżnia się na tle innych jezior znajdujących się w Wielkopolsce przede wszystkim tym, że jest ono sztucznym zbiornikiem zasilanym przez rzekę Bogdanka. Moim zdaniem Jezioro Rusałka jest świetnym wyborem zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, spacerowiczów oraz fanów plażowania, które w ostatnich lat staje coraz to popularniejszym miejscem do spędzania wolnego czasu. To zdecydowanie lepszy wybór niż odpoczynek nad Jeziorem Malta czy też Strzeszynek ze względu na odległość od centrum miasta i tłumów. Jezioro Rusałka może również poszczycić się także o wiele większym komfortem wypoczynku, a także piękną zielenią oraz czystą wodą.

Informacje na temat położenia jeziora Rusałka:

Jezioro Rusałka znajduje się na terenie miasta Poznań w jego zachodnio północnej części. Jest to sztuczny zbiornik powstały w latach 1940-1941 o powierzchni 36,7 ha. Jezioro z każdej strony otoczone jest przez lasy, do dyspozycji znajduje się również kilka plaż oraz szlaków rowerowych wokół całego jeziora.

Zagospodarowanie turystyczne:

Nad Jeziorem Rusałka turyści i mieszkańcy Poznania mogą skorzystać z wielu atrakcji, m.in. do dyspozycji znajduje się kilka plaż piaszczysto-trawiastych, strzeżone w okresie letnim kąpielisko, zaplecze gastronomiczne, pomosty oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego, wypożyczalnie rowerów, boiska do gry w siatkówkę, skate-park, plac zabaw dla dzieci oraz ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe.

· Zaplecze Gastronomiczne

Przy wejściu na plaże znajduje się strefa gastronomiczna w postaci restauracji “Rusałka”, grill baru oraz kilku foodtrucków. Podczas spacerem brzegiem jeziora można natknąć się również na budki z kawą, frytkami czy też watą cukrową.

· Obiekty sportowe

Tuż przy Jeziorze Rusałka funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Do dyspozycji znajdują się łódki, kajaki, rowery wodne, deski oraz inny sprzęt pływający. Do każdego wypożyczonego kajaku lub łódki należy obowiązkowo założyć kapok, który wydawany jest wraz z wypożyczonym sprzętem.

W pobliżu plaży znajduje się kilka boisk do gry w siatkówkę, skate-park oraz park zabaw dla dzieci.

· Szlaki rowerowe

Trasa rowerowa biegnie wzdłuż brzegu jeziora i przez las. Droga rowerowa biegnie bezpośredniego nad Jezioro Strzeszyńskie.

· Pomniki historyczne

W czasie spaceru brzegiem jeziora w otaczających go lasach spacerowicze mogą natknąć się na pomniki upamiętniające czasy II wojny światowej. Na terenie dzisiejszego jeziora wznosiła się jeszcze 100 lat temu bateria, która stanowiła element fortyfikacji Twierdzy Poznań, natomiast sam zbiornik powstał dopiero w latach 40 XX wieku podczas okupacji niemieckiej. Obecnie wokół jeziora znajdują się trzy pomniki, które mają na celu upamiętnienie miejsca kaźni ze stycznia 1940 roku.

Propozycje zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego okolicy Jeziora Rusałka:

Jezioro Rusałka jest bardzo dobrze zagospodarowane turystyczno-rekreacyjnie. Aby uczynić to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym z pewnością należy wciąż rozwijać infrastrukturę, przede wszystkim miejsca do rekreacji i wypoczynku. Ze względu na tłumy w okresie letnim wydaje się być niezbędnym stworzenie więcej miejsc do plażowania, a także kąpielisk i miejsc do uprawiania sportów wodnych. W celu przyciągnięcia jeszcze większej liczby miłośników sportu dobrym pomysłem byłoby wybudowania siłowni na świeżym powietrzu, toru dla rolkarzy/wrotkarzy oraz utworzenie więcej miejsc do uprawnienia różnych rodzajów sportów. Mimo wszystko powinno się nie dopuścić do nadmiernego zabudowania i zabetonowania terenów. Jezioro Rusałka jest jednym z najbardziej zielonych terenów w Poznaniu, dlatego tez nie należy pozbawiać go jego dziewiczego charakteru.